Do Grajewa przeniosą fabrykę z Chin
2013-03-01 13:12:56
To co można było usłyszeć i zobaczyć to milowy krok w stronę przedsiębiorczości. Spotkanie prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Grajewie i podjęta uchwała otwiera nowe horyzonty. Nawet istnieje możliwość przeniesienia fabryki z Chin go Grajewa.
Jednym z najważniejszych punktów XXXIII Sesji Rady Maista Grajewo było podjęcie uchwały o rozszerzeniu granic Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Podstrefa Grajewo o tereny miasta Grajewo. Zanim radni przystąpili do głosowania Robert Żyliński - Prezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej opowiedział o korzyściach, możliwościach i celowości działania stref.
Inwestor nie przyjdzie w szczere pole
10 hektarów uzbrojonych terenów, w przyłącza energetyczne, sieć teleinformatyczną, przyłącza wodociągowo- kanalizacyjne do tego droga z dojazdami do działek – to już pierwszym półroczu tego roku miasto będzie miało. Cała inwestycja opiewa na kwotę 3 mln zł i w ponad 70% jest dofinansowana – mówił na sesji Burmistrz Miasta Grajewo, Adam Kiełczewski.
Aby ściągnąć inwestora trzeba przedstawić ofertę i stworzyć warunki. Bywa tak, że budowane są nawet hale, po to by zwiększyć atrakcyjność terenów. Absolutną podstawą są tereny uzbrojone, bo inwestor nie przyjdzie w szczera pole – mówił na sesji Robert Żyliński - Prezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Im bogatsza oferta, tym większa szansa na pozyskanie inwestora – dodał.
Korzyści i zobowiązania w strefie
Inicjatywa i rozszerzenie SSSE o tereny miasta, to inicjatywa z 2011 roku, w którą wyszedł burmistrz miasta Adam Kiełczewski na konferencji w Suwałkach – mówił prezes Robert Żyliński - Prezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że korzyści dla inwestora w takiej strefie są ogromne. Firmy działające w strefie mają lepsze warunki kredytowania i są postrzegani jako wiarygodni partnerzy. Banki inaczej patrzą na biznes plan, który ukazuje, że inwestycja będzie w strefie. Przedsiębiorcy są zwolnieni z podatku dochodowego, ale płacą wszystkie podatki lokalne. Inwestor zobowiązuje się też do utrzymania zadeklarowanych miejsc pracy.
Kiedy strefa, a w niej inwestorzy
Jak zapowiedział Prezes SSSE najszybszy i bardzo realny termin utworzenia i wcielenia terenów miejskich do strefy to jest rok 2013. Zainstalowanie na niej inwestora to inna kwestia. Jeszcze nie mamy strefy, a już mamy zainteresowanie inwestora z Chin. Inwestor chce zamknąć fabrykę w Chinach i otworzyć ją w Grajewie i w cale nie chodzi o siłę roboczą, tylko o jakość produktów – mówił Robert Żyliński, Prezes Zarządu Suwalskiej strefy Ekonomicznej.
Burmistrz Miasta Adam Kiełczewski dodał, że także przedsiębiorcy z Grajewa są zainteresowani tymi terenami, oczywiście prowadzimy też rozmowy z inwestorem z zagranicy. Dodatkowo prowadzimy działania z Państwową Agnacją Informacji Zagranicznej i Centrum Obsługi Inwestora wszystko po by wykorzystać możliwości przyciągania prywatnego kapitału.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie rozszerzenia granic Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Podstrefa Grajewo o tereny miasta Grajewo.
| widz Wszystko pięknie, tylko że to nie radni Grajewa decydują o rozszerzeniu strefy, a nawet nie prezes Suwalskiej Strefy, a Rada Ministrów w drodze rozporządzenia - swoją drogą ostatnio z takimi rozporządzeniami nie jest za ciekawie, spytajcie prezesa SSE. Radziłbym więc nie wprowadzać w błąd mieszkańców, przedstawiając informacje z której wynika, że Rada Miasta Grajewa ma takie szerokie kompetencje (jest tak wszechmogąca), że może sobie strefy ekonomiczne dowolnie poszerzać. |
| Maniek Nie cieszcie się. Fabrykę przeniosą wraz z robotnikami. |
| Gzyms bezrobocie spadnie jak zobaczę własne ucho bez lusterka |
| crazy foogie Super wreszcie może coś się z bezrobocia7em poprawi... |
Błędnie przepisany kod, przepisz powyższy kod wspak.
Komentarz został wysłany poprawnie i czeka na akceptację