Spotkanie autorskie z Martą Fox
2013-05-08 12:42:26
Na zaproszenie miejskiej Biblioteki Publicznej oddział dla Dzieci w Grajewie po raz drugi goszczono znaną i bardzo lubianą pisarkę, poetkę i eseistkę – Panią Martę Fox. W spotkaniu, które odbyło się dzisiaj w MDK wzięła udział młodzież z grajewskich gimnazjów.
Wierszem rozpoczęto spotkanie autorskie z autorką ponad 30 powieści. Pani Marta bardzo szybko nawiązała kontakt z młodymi ludźmi, dla których tworzy powieści, bardzo cenione w środowisku literackim. W pierwszej części spotkania pisarka opowiedziała o swojej bogatej twórczości, opisała w skrócie świeżo wydaną opowieść pt.”Autoportret z lisiczką”. Druga część została zdominowana przez młodzież, zadawali wiele pytań na temat inspiracji, czerpania pomysłów, technicznych stronach powstawania kolejnych powieści.
Autorka poprzez swoją otwartość i świetny kontakt z młodym czytelnikiem sprawiła, że spotkanie przebiegało w niesamowitej, ciepłej atmosferze. Zadawane pytania, te osobiste i zawodowe, dały wszystkim obraz kobiety, która dzieli się z czytelnikami swą wyobraźnią, poczuciem humoru i dużą dawka pozytywnej energii. A wszystko to po to, by powiedzieć, że trzeba wytrwale dążyć do celu, pokonywać przeszkody i kroczyć drogą marzeń, ku ich realizacji.
Marta Fox (ur. 1 stycznia 1952 r. w Siemianowicach Śląskich) – polska poetka, powieściopisarka i eseistka. Prywatnie teściowa Piotra Kupichy, lidera zespołu Feel. Marta Fox zadebiutowała w 1989 opublikowanym w piśmie "TAK i NIE" opowiadaniem Gra, za które otrzymała Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie. Jej wiersze tłumaczono na niemiecki, angielski i hiszpański. Na III Górnośląskim Festiwalu Kameralistyki prezentowała spektakl poetycki Zapłakać czerwonym deszczem do muzyki Bogdana Mizerskiego.
Tematem twórczości prozatorskiej Marty Fox są problemy dzieci i młodzieży, związane głównie z dojrzewaniem emocjonalnym. Autorka odmalowuje postacie bohaterów i środowisk w jakim się obracają (między innymi rodzinnym i szkolnym) z dużym znawstwem współczesnych realiów. W książkach Marty Fox wyraźnie naszkicowana jest tematyka erotyki i seksu, traktowanych jako istotna część ludzkiego doświadczenia. Jej twórczość poetycka to w dużej części erotyki.
W książce "Coraz mniej milczenia", napisanej na podstawie autentycznych relacji, zajmuje się zaburzonymi związkami między dorosłymi opiekunami i ich dziećmi bądź wychowankami, oraz wpływem takiej więzi na dojrzałe życie tych ostatnich (podobne wątki można znaleźć także we wcześniejszych książkach, np. "Magda.doc"). "Coraz mniej milczenia" ma nietypową formę literacką – składa się głównie z fabularyzowanych wspomnień oraz rozmów przeprowadzonych z ich bohaterami.
"Magda.doc" znajduje się na liście nadobowiązkowych lektur szkolnych, a w podręcznikach do języka polskiego (kl. IV i VI) przytaczane są cytaty z serii o Agatonie.
Błędnie przepisany kod, przepisz powyższy kod wspak.
Komentarz został wysłany poprawnie i czeka na akceptację