Rok 2012 zapowiada się jako rok obfity w dni wolne od pracy. Jak wynika z kalendarza, w przyszłym roku możemy liczyć na 13 dni świątecznych, w tym 9 przypadających w dni robocze. Choć w porównaniu do roku 2011 liczba dni świątecznych jest porównywalna, to rok 2012 daje nam szansę na skorzystanie aż z 6 długich weekendów, przy wykorzystaniu zaledwie kilku dni wypoczynkowych.
Zaplanuj sobie 6 długich weekendów w roku 2012 roku
Pierwszy z długich weekendów przypada zaraz po nowym roku za sprawą święta Trzech Króli (6-8 stycznia 2012), a kolejny 3-dniowy z początkiem kwietnia w święta Wielkanocne (7-9 kwietnia 2012).
Niepowtarzalną szansę wykorzystania rekordowo długiego, bo aż 9-dniowego weekendu dają nam święta 1 i 3 maja przypadające we wtorek i czwartek. Aby z niego skorzystać wystarczy wykorzystać jedynie 3 dni z urlopu wypoczynkowego (poniedziałek, środę, piątek).
Wykorzystując 1 dzień wolny z urlopu będziemy mogli udać się na kolejny długi weekend już w czerwcu za sprawą święta Bożego Ciała, które zawsze przypada w czwartek.
Jeżeli chodzi o dni wolne w święto Wszystkich Świętych, to przypadnie on w czwartek dając nam jednocześnie możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni biorąc jedynie 1 dzień urlopu.
Na szczególnie długi wypoczynek możemy liczyć również pod koniec roku w święta Bożego Narodzenia. W roku 2012 Wigilia przypadnie w poniedziałek, Boże Narodzenie we wtorek, natomiast Drugi Dzień Świąt w środę. Biorąc zatem 1 dzień urlopu wypoczynkowego będziemy mogli liczyć aż na 5-dniowy świąteczny weekend, natomiast biorąc kolejne 2 wydłużamy go aż do 9 dni.
Święto przypadające w niedzielę bez dodatkowego dnia wolnego
Planując sobie długi weekend nie należy zapominać o nowelizacji kodeksu pracy ze stycznia 2011 roku. Ustawodawca wprowadzając styczniowe zmiany, dała pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy – 6 stycznia święto Trzech Króli, zabierając jednocześnie możliwość ,,odebrania'' dnia wolnego za święta przypadające w dzień wolny od pracy inny niż niedziela. Wszystko to za sprawą zmian wprowadzonych w art. 130 par. 2 i art. 130 par. 2(1) kodeksu pracy, w którym wskazano, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jednocześnie ustawodawca zaznacza, że jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy pracownika święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy – to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
Lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2012 r.
* 1 stycznia - Nowy Rok,
* 6 stycznia - Święto Trzech Króli (od 6 stycznia 2011 roku )
* 8 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
* 9 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy,
* 1 maja - Święto Pracy,
* 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
* 27 maja - Zielone Świątki,
* 7 czerwca - dzień Bożego Ciała,
* 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
* 1 listopada - Wszystkich Świętych,
* 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
* 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
* 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,