Uroczyście zakończono inwestycję zagospodarowania Odpadów w Koszarówce
2013-12-04 15:00:54
Uroczyste podsumowanie projektu „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”odbyło się w dniu 4 grudnia 2013 roku w Gimnazjum w Danówku
Otwarcia spotkania dokonali Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter i Jolanta Surażyńska Dyrektor Gimnazjum w Danówku.
W trakcie podsumowania projektu „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prezes Spółki BIOM Pan Mirosław Bałakier przedstawił historię powstania projektu, etapy jego realizacji oraz efekt końcowy i korzyści wynikające z realizacji projektu.
Na zakończenie odbył sie program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Danówku.
Informacje o Projekcie „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II"
Projekt Biebrzański System Gospodarki Odpadami –etap II jest kontynuacją działań prowadzonych w ramach I etapu projektu. Głównym założeniem realizacji II etapu BSGO jest ujednolicenie i standaryzacja gospodarki odpadami na terenie 19 gmin poprzez wprowadzenie zintegrowanego, regionalnego systemu gospodarki odpadami, spełniającego aktualne wymagania prawne.
Wdrożenie analizowanego przedsięwzięcia będzie miało szereg pozytywnych efektów zewnętrznych i przyczyni się do poprawy standardu życia mieszkańców, zmniejszenie stopy bezrobocia oraz na jakość środowiska naturalnego, a tym samym poprawi się pozycja województwa podlaskiego na tle innych regionów.
Umowę o dofinansowanie Projektu „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II” podpisano w dniu 11 grudnia 2009 roku pomiędzy BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Korzyści płynące z projektu
Realizacja Projektu przyniesie następujące korzyści dla regionu:
W wyniku realizacji planowanej inwestycji planuje się odzysk surowców naturalnych:
Zwiększenie odzysku odpadów – oszczędności surowców naturalnych.
- tworzywa 932 Mg/rok.
- papier 1238 Mg/rok.
- metale 283 Mg/rok.
- szkło 898 Mg/rok.
Zmniejszenie ilości składowanych odpadów – oszczędność miejsca na składowisku.
Obliczono, że na składowisko będzie trafiać o 17 tys. Mg/rok. odpadów mniej, co odpowiada ok. 0,4 ha powierzchni składowiska. Również osady ściekowe byłyby składowane a po realizacji inwestycji będą kompostowane razem z odpadami zielonymi.
Poprawa stanu sanitarnego okolic składowisk odpadów. Składowiska są źródłem pożywienia dla gryzoni i insektów, które mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. Po likwidacji części składowisk niewątpliwie zmniejszy się zagrożenie epidemiologiczne terenu, a ustabilizowanie (poprzez kompostowanie) odpadów biodegradowalnych stanowiących pożywienie dla ww. zwierząt ograniczy ich liczebność na pozostałych obiektach.
Zmniejszenie emisji biogazu do atmosfery – ograniczenie efektu cieplarnianego. Likwidacja składowiska odpadów oznacza mniejsze emisje metanu do atmosfery, który jest jednym z czynników powodujących powstanie efektu cieplarnianego.
Poprawa warunków dla turystyki i rekreacji. Po likwidacji części składowisk tereny te staną się dostępne dla szerokiego grona mieszkańców i turystów.
Okres realizacji Projektu: 2009-2013
Beneficjent: BIOM Sp. z o.o., Dolistowo Stare I 144, 19-124 Jaświły
Wartość projektu: 52 100 893,00 PLN
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej: 21 975 035,31 PLN
więcej informacji o projekcie na: http://www.projekt.biom-recykling.pl
Galeria
Błędnie przepisany kod, przepisz powyższy kod wspak.
Komentarz został wysłany poprawnie i czeka na akceptację