Na sygnale 998
2014-05-27 11:11:45
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 05 maja 2014 r. – 25 maja 2014 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 8 pożarów i 21 miejscowych zagrożeń. Ogółem od początku 2014 roku odnotowano 290 zdarzeń, w tym 73 pożary, 215 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.
Opis charakterystycznych zdarzeń:
10 maja 2014 r. o godzinie 17.30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał informację o wypadku komunikacyjnym w Grajewie na skrzyżowaniu ulic Kopernika z Dworną. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że samochód osobowy VW Golf zderzył się z samochodem osobowym Smart. W wyniku zderzenia pojazdów kierowca oraz pasażer Smarta zostali poszkodowani.. Kierowcy, który uskarżał się na ból kręgosłupa w odcinku szyjnym strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poprzez wykonanie stabilizacji głowy przy użyciu kołnierza ortopedycznego. Drugiemu poszkodowanemu, który doznał stłuczenia głowy pomocy udzielał lekarz, który przypadkowo pojawił się na miejscu zdarzenia. Poszkodowanych mężczyzn zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego przewiózł do szpitala w Grajewie. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu przewodów od akumulatorów w uszkodzonych pojazdach i zakręceniu zaworu butli gazowej w jednym z aut. Przy użyciu sorbentów zebrano z jezdni rozlane płyny eksploatacyjne i usunięto pozostałości powypadkowe. W czasie działań ratowniczych strażacy kierowali ruchem, który odbywał się wahadłowo. W działaniach ratowniczych trwających 2,5 godziny uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej.
21 maja 2014 r. o godzinie 8.00 dyżurny stanowiska kierowania został poinformowany o zderzeniu dwóch aut osobowych na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej z Łąkową w Grajewie. Po przybyciu na miejsce i dokonaniu rozpoznania wstępnego strażacy ustalili, że samochód osobowy Fiat 126p zderzył się z VW Golfem, w wyniku czego kierowcy obu pojazdów zostali ranni. Obaj byli przytomni pod wpływem zdarzenia i poruszali się samodzielnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu przewodów od akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz sprawdzeniu czy nie ma wycieków paliwa i innych płynów eksploatacyjnych. Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej wspomagali policję w kierowaniu ruchem drogowym.
W działaniach ratowniczych trwających 1,5 godziny uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej.
22 maja 2014 r. o godzinie 11.54 grajewscy strażacy zostali powiadomieni o pożarze bel siana na przyczepie rolniczej w miejscowości Kapice. Po dojeździe na miejsce pożaru potwierdzono wiarygodność zgłoszenia i przystąpiono do akcji gaśniczej polegającej na podaniu trzech prądów wody na palące się bele siana na przyczepie. Po stłumieniu ognia strażacy rozładowali tlące się bele z przyczepy na pobocze drogi i podjęli decyzję
o ich wywiezieniu w bezpieczne miejsce. Przy użyciu ciągnika wyposażonego
w ładowacz wywieziono wszystkie bele z dala od zabudowań i lasu i dogaszono. W akcji gaśniczej uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Białaszewa i Ciemnoszyj
22 maja 2014 r. o godzinie 18.00 do dyżurnego stanowiska kierowania wpłynęła telefoniczna informacja o pożarze piwnicy w budynku jednorodzinnym na ulicy Wierzbowej w Grajewie. Z uwagi na treść otrzymanego zgłoszenia do pożaru zadysponowano dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Po dojeździe na miejsce i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że z pomieszczenia warsztatowo – garażowego znajdującego się w budynku mieszkalnym wydobywają się płomienie i gęsty dym ograniczający widoczność. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do warsztatu, w którym zastali palący się samochód osobowy oraz wyposażenie w postaci zestawów naprawczych. W pierwszej fazie działań podano jeden prąd wody na palące się wyposażenie warsztatu oraz prąd piany ciężkiej na palący się samochód osobowy. W trakcie prowadzonych działań odnaleziono młodego mężczyznę, który w chwili wybuchu pożaru przebywał w warsztacie i doznał poparzenia przedramion i twarzy. Strażacy udzielili poszkodowanemu pomocy w postaci wsparcia psychicznego oraz schładzania oparzeń do momentu przybycia zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Po stłumieniu ognia i schłodzeniu butli, zakręcono zawór główny w instalacji gazowej i wypchnięto pojazd na zewnątrz garażu w celu dogaszenia. Cały budynek oddymiono i przewietrzono przy użyciu wentylatora.
23 maja 2014 r. o godzinie 00.16 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej odebrał zgłoszenie o zadymieniu klatki schodowej w budynku wielorodzinnym w Grajewie. W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia jednostek Państwowej Straży Pożarnej z jednej z klatek schodowych wydobywał się dym i wyczuwalny był zapach spalonej potrawy. Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z lokali usytuowanych w obrębie zadymionej klatki schodowej. W wyniku dokładnie przeprowadzonego rozpoznania odnaleziono mieszkanie, w którym zastano garnek z palącą się potrawą na kuchence elektrycznej. Po wejściu do kuchni strażacy zdjęli garnek z palnika i ugasili. W trakcie przeszukiwania mieszkania strażacy odnaleźli śpiącą rodzinę, którą ewakuowali na zewnątrz, a mieszkanie przewietrzyli. Dalsze działania polegały na sprawdzeniu obecności substancji szkodliwych w powietrzu przy użyciu czujnika wielogazowego (urządzenie nie wskazało obecności substancji szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi). Przy wykorzystaniu wentylatora przewietrzono i oddymiono całą klatkę schodową oraz mieszkania. Na pobliski parking ewakuowano w sumie 21 osób, w tym 5 dzieci z siedmiu mieszkań. W działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej.
W dniach 16 – 21 maja 2014 r. grajewscy strażacy uczestniczyli w działaniach przeciwpowodziowych na terenie województwa lubelskiego. W okolicach miejscowości Kępa Gostecka i Kępa Solecka wspólnie z innymi strażakami z województwa podlaskiego umacniali i budowali wały na brzegu Wisły oraz monitorowali poziom wody w korycie rzeki. W akcji uczestniczył zastęp GBA 2,5/24 z agregatem pompowym dużej wydajności.
Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
Błędnie przepisany kod, przepisz powyższy kod wspak.
Komentarz został wysłany poprawnie i czeka na akceptację