Przedstawiciele organizacji kombatantów i osób represjonowanych, podpisali się pod wnioskiem do rady miasta, o zmianę treści tablicy pamiątkowej zamieszczonej na bloku nr 2, przy Konstytucji 3 Maja w Grajewie.
Dotychczasowy napis brzmi "W TYM MIEJSCU W DNIU/ 7 SIERPNIA 1941 R./FASZYŚCI HITLEROWSCY BESTIALSKO/ ZAMORDOWALI 119 POLAKÓW,/ ROSJAN, ŻYDÓW BOJOWNIKÓW/ O WOLNOŚCI DEMOKRACJĘ./ CZĘŚĆ ICH PAMIĘCI./ SPOŁECZEŃSTWO GRAJEWA/ 1 MAJA 1960 ROKU".
Wszystkie organizacje, kombatantów i osób represjonowanych działające w Grajewie. Podpisały się pod wnioskiem o zmianę napisu na tablicy na:
"W TYM MIEJSCU W DNIU/ 8 SIERPNIA 1941 R./NIEMIECCY FASZYŚCI/ BESTIALSKO ZAMORDOWALI/ PONAD 120 POLAKÓW, ROSJAN, ŻYDÓW/ SPOŁECZEŃSTWO GRAJEWA/ 1 V 1960 ROKU – 8 VIII 2012"
W uzasadnieniu możemy przeczytać, że wnioskodawca troszczy się o prawdę historyczną. Wedle większości źródeł wydarzenie, o którym wspomina tablica, miało miejsce 8 sierpnia 1941 roku. Ponadto istnieją rozbieżności, co do ilości zamordowanych wówczas osób. Podawane przez różnych autorów dane, wahają się w granicach 120 – 193 osoby. Prawdopodobnym wydaje się, że na kirkucie rozstrzelano około 120-130 osób, stąd propozycja tekstu "ponad 120 osób:.
Wnioskodawcy proponują, aby zrezygnować z określenia ofiar "bojownikami o wolność i demokrację". Według słownika języka polskiego PWN bojownik to osoba walcząca w imię jakiejś idei. Część ofiar stanowiły osoby związane z sowieckim aparatem administracyjnym, partyjnym, gospodarczym lub spółdzielczym z okresu władzy radzieckiej, która w 1939 roku przeprowadziła agresję na Polskę. Działania tej władzy nie maiły nic wspólnego z szerzeniem wolności i demokracji. Stąd też również proponowana rezygnacja z tekstu "Cześć ich pamięci".
Jeszcze nie wiadomo ile będzie kosztowała wymiana tablicy, kto ją wykona i kto za nią zapłaci, ale na pewno dojdzie do jej wymiany.